DOLAR 32,1927 -0.01%
EURO 34,9673 0.2%
ALTIN 2.464,560,13
BITCOIN 2223102-1,72%
Hatay
19°

AÇIK

HAMOK DEPREMİN SEBEP VE SONUÇLARINI İRDELEYECEK

HAMOK DEPREMİN SEBEP VE SONUÇLARINI İRDELEYECEK

ABONE OL
20 Şubat 2024 15:38
HAMOK DEPREMİN SEBEP VE SONUÇLARINI İRDELEYECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Akademik Meslek Odaları Kurulu (HAMOK) 6-20 Şubat deprem felaketlerinin sebep ve sonuçlarına yönelik panel düzenleyecek.

Geniş katılımın beklendiği panelde çok sayıda konu hakkında katılımcılara bilgi verilecek. HAMOK’tan panel ile ilgili yapılan açıklamada; “Sonuçları acılarla dolu 6 Şubat depremi ve ardından 20 Şubatta yaşamış olduğumuz Hatay merkezli depremin 1.yılındayız. İlgili idarelerin sorumluluklarını yeterince yerine getirmedikleri için; Şubat ayında yaşadığımız depremler, ülkemizin, şehirlerimizin, binalarımızın, kurumlarımızın ve halkımızın depreme hazır olmadığı gerçeğini çok acı bir biçimde ortaya koymuştur. Afet, bir doğa olayının kendisi değil doğurmuş olduğu sonuçlardır. Doğanın kendi kuralları her zaman işleyecektir. Önemli olan yaşanacak doğa olaylarını afete dönüşmesini engelleyecek sağlıklı bir çevrenin yaratılmasıdır. Depremin ardından, kentimizin bir yılda ihya edilerek yeniden ayağa kaldırılacağına dair popülist söylemler yetkili kişiler tarafından bir çok kez dile getirildi. Ancak geldiğimiz bu süreçte insan onuruna yaraşır nitelikli geçici barınama alanlarının bile sağlanmadığı, insani temel ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığı bir dönemden geçmekteyiz. Deprem öncesini ve deprem anını iyi yönetemeyen ilgili kurumlar, deprem sonrasındaki ilk bir yılı da iyi yönetememişlerdir. Barınma Hakkı’nın tüm vatandaşlarımıza sunulabilmesi için depremi unutmama, unutturmama ısrarını sürdürmeye, güvenli ve sağlıklı yapı üretimi sağlanana kadar ilgililere sorumluluğunu hatırlatmaya kararlıyız. Afetlere dirençli bir kentimizin olması için Akademik Meslek Odaları olarak dünden daha fazla gayret göstereceğiz. Bilimin ve tekniğin aydınlattığı yolumuzda kararlılıkla, yılmadan ve usanmadan mücadele ederek mesleğimize, örgütümüze, halkımıza, kentimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda yaşanan acıların tekrar etmemesi için Hatay Akademik Meslek Odaları olarak 02/03/2024 tarihinde saat 13:30 Hatay SMMM Odası  (Muhasebeciler Odası) konferans salonunda düzenleyeceğimiz 6 ve 20 Şubat depremleri neden büyük bir afete dönüştü? Hatay’da ne yapıldı, ne yapılmadı, ne yapılmalı? Konulu Deprem Paneline kıymetli basın mensuplarımızı ve değerli Hatay halkımızı bekleriz” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.